Şok Diyetlerden Uzak Durun

Günümüzde birçok kişi hızlı kilo vermek  için  “şok diyet” diye tabir edilen sağlıksız yöntemlere maalesef başvuruyor. Oysa haftada 3 ve üzeri kilo verdirmenizi amaç edinen bu diyetler, birçok sağlık sorununa yol açabiliyor

Diyetisyenlerın ortak görüşüne göre “Kilo vermede asıl hedef yağ kaybıdır. Bu tür diyetler ise vücuttan yağ kaybettirmediği gibi kas ve su kaybına neden olur. Bunun neticesinde kişinin kan şekeri düşer, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtiler meydana gelir” şeklindedir. Tek tip beslenmeye dayalı bu diyetlerde, besin çeşitliliği azaldığı için vitamin ve mineral yetersizliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açıyor. Sık şok diyet yapan kişilerde metabolizma hızı azalınca, ileri ki dönemlerde kilo verme zorlaşıyor ve verilen kiloların büyük çoğunluğu kısa sürede geri alınıyor.

” Şok Diyet ” Diye Sunulan ve Sağlığınızı Bozan Bazı Diyetler

Alkali Diyet: Bu diyet teorisine göre; şeker, yağ, çay, kahve, nişasta vücudun Ph dengesini nötrleştirirken; et, yumurta, peynir, tahıl, erik ve armut asitleştirir. Süt, sebze, meyve ve yağlı tohumlar ise alkalileştirme özelliği gösterir. Vücutta Ph dengesini sağlayan bir kontrol mekanizması bulunduğu için asitli ya da alkali gıdaları tüketmek veya içmek hiçbir şekilde Ph değişikliğine yol açmaz.

Dukan Diyeti: 4 evreden oluşur. İlk evre sadece proteine dayalıdır. Zaman içinde diyete sebze, meyve ve ekmek de eklenir. Uzun dönemde fazla protein alımına bağlı ürik asit seviyesi yükselir. Böbreklere gereğinden fazla yük bindiği için bu organlar daha fazla çalışır ve fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelir. Doymuş yağ miktarı yüksek olduğu için kalp hastalıkları riski de fazladır.

İsveç Diyeti: 6-13 gün arasında uygulanan çok düşük kalorili (1000 kcal altı) ve daha çok protein ağırlıklı bir diyettir. Vücut uzun süreli düşük kalorili diyet ile beslendiği için kas kaybı yaşar. Buna bağlı olarak metabolizma hızı azalır, vücudun ihtiyacı olan demir, potasyum gibi önemli eser elementler ve vitaminler alınamaz.

Tek Tip Besin Diyetleri: Lahana diyeti, ot diyeti, patates diyeti, soğan çorbası diyeti, dondurma diyeti, havuç diyeti gibi tek tip beslenmeye dayalı olan diyetlerden uzak durulması gerekir. Bunlar, sağlığı tehdit eden düşük kalorili ve besin öğelerinden fakir diyetlerdir.

Uzak Durun

  • Anemisi olanlar
  • Diyabet hastaları
  • Emzirme dönemindeki anneler
  • Ergenlik dönemindeki bireyler
  • Hamileler
  • Kalp hastaları
  • Karaciğer hastaları

Bu nedenlerle diyet yapmak isteyenlerin öncelikle bir uzmana gözükmeleri ve uzman gözlemi altında vücudunun gereksinimlerine göre bir diyet belirlemeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir