Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir?

Çağımızda hemen hemen her gün herkesin diline girmiş olan sigaranın zararları, cilt üzerindeki kötü etkileri de göz önünde bulundurulmalı. Sigaranın zararları anlatılırken genelde; Boğaz, kalp akciğer gibi önemli organlarımızın bulunduğu yerlere zarar verdiğini söyleyen tıp uzmanları çoğu zaman cilde vermiş olduğu zararlardan bahsetmezler. Peki sigaranın cilde ve diğer vücut bölgelerine olan zararları nedir? Genellikle cilt lekelerinin oluşmasında, cilt rengi problemlerini meydana getirmesinde, yüz hatlarında çöküntüler, cilt sarkmaları ve buna benzer birçok cilt sorunu meydana getirmektedir.

Sigaranın Cilde Vermiş Olduğu Zararlar Nelerdir?

  1. Sigara kullanan kişilerde cilt sorunu daha fazla görülmektedir. Özellikle en büyük olumsuz yanı cildin kendi tazeliğini kaybetmesidir. Sigara içen kişilerde deri problemi meydana gelir, daha koyu bir deri gözlenmektedir. Cilt üzerinde koyu renkte gözenekler meydana gelir ve cildin yıpranmasında büyük rol oynar. Sigara içerisinde bulunan maddeler cilde zarar vererek ince bir yapıya girmesini sağlar. Bu nedenle sigara içen kişilerin cildinde incelme ve sarkma gibi problemler meydana gelmektedir. Sigara içen kişilerin cildinde ciddi problemler meydana gelerek cildin daha erken yaşlanmasında büyük rol üstlenir.
  2. Sigara içen kişilerde ciltte oluşan problemlerin başında gelen cilt incelmesi çeşitli makyaj uygulamalarınızda bile sizlere sorun çıkarmaktadır. Bunlardan basit bir örnek olarak fondötenden bahsedelim. Cilde uygulanan fondöten cildin ince bir deriye sahip olduğundan ötürü sürülen fondötenle birlikte cildin kırışıklıklaşmasına neden olur. Bu nedenle sadece fondöten değil, ince cilde uygulanan her türlü makyaj cildin daha da kötü bir görünüme yol açar.
  3. Sigara içerisinde bulunan nikotin maddesi sayesinde, deri altına nüfuz eden nikotinin cilt üzerinde ciddi lekeler meydana getirir. Genelde insanların yüz altı bölgelerinde dolgun tabakalar mevcuttur. Sigara içen kişilerde bu tabakalar kaybolmaya başlar. Bu nedenle deride incelme başlar ve ciltteki deri çöküntüye uğradığı için yaşlı bir görünümü meydana getirir.
  4. Sigaranın kötü sonuçları yüz hatları göz altı ve diğer yüz bölgelerinde olduğu gibi parmaklara da kalıcı olarak renk değişimini meydana getirir. Aşırı sigara tüketen kişilerin tırnakları bile kalıcı sarı rengine bürünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir